“Czy stabilność zatrudnienia zapewni nam tylko władza publiczna? Czy na pewno zrobiliśmy wszystko, aby było lepiej? Czy jesteśmy samoświadomi naszych problemów i ich przyczyn? Czy nie powinniśmy częściej mówić wspólnym głosem?”- CZY MAMY WPŁYW?
To tylko niektóre z pytań, jakie przed zgromadzonymi drugiej już edycji Konferencji „Mamy wpływ. O (nie)stabilności zatrudnienia w NGO” postawił Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC. O tym jak ważnym tematem dla wszystkich związanych z 3. sektorem jest kwestia stabilności zatrudnienia, 22 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego debatowali prelegenci oraz uczestnicy- obecni fizycznie lub w formie zdalnej.
“Nasze przeczucie jest takie, że jesteśmy na polu walki”- mówiła Marta Dietrich, koordynatorka projektu, w pierwszym, otwierającym panelu. “Po co nam armia? Bo bez niej nie będzie federalizacji w woj. pomorskim, a bez federalizacji nie będzie projektów rzeczniczych. Bez projektów rzeczniczych nie będzie zmian, a NA ZMIANACH NAM ZALEŻY.” Przedstawione wnioski sporządzone na podstawie badań nad organizacją NGO’osów, stanowiły podstawę do rozpoczęcia dyskusji o funkcjonowaniu 3. sektora, strategiach zatrudniania pracowników, specyfice pracy oraz organizacji działań w przyszłości. Realizowane strategie i wypracowane modele funkcjonowania w dalszym ciągu nasuwają jednak mało pozytywne wnioski.
Zaproszeni eksperci w swoich przemówieniach analizowali tematykę Konferencji pod różnym kątem. Julia Bednarek, socjolożka, od 10 lat związana z organizacjami pozarządowymi w Polsce, zaprezentowała raport Klonu Jawor ” Efekt mrożący ” i opowiedziała o sytuacji rzecznictwa interesów wspólnych NGO w Polsce.
Łukasz Cieśliński w swoim wystąpieniu postawił na wgląd w rzeczywistą pracę animatorów na podstawie codziennych zadań wykonywanych przez Pracownię Pozarządową z Koszalina.
Mirosław Grewiński -Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, profesor nadzwyczajny i prorektor w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, w przystępnej i skonkretyzowanej formie, poruszył tematykę związaną z ogólną stabilnością zatrudnienia, w kontekście usług świadczonych z poziomu formalnego i nieformalnego. Wraz z prelekcją koordynatorki projektu- Marty Dietrich oraz debatami o działaniu i zatrudnieniu w NGO’sach, treści przedstawione podczas 4 godzin konferencji, stanowiły kompendium wiedzy o aktualnych problemach i zagrożeniach 3. sektora.
Podczas jednej z debat połączono się z gośćmi rezydującymi w Brukseli. Justyna K. Ochędzan – EESC – European Economic and Social Committee, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych i Maciej Kunysz – Stowarzyszenie EKOSKOP – reprezentanci Krajowej Rady Pożytku Publicznego – odnieśli się do poruszanych zagadnień w kontekście doświadczeń europejskich.
W debatach udział wzięli: Piotr Stec (PS COP), Tomasz Keler (CIO Słupsk), Natalia Siuda (Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation), Krzysztof Mularski (Instytut Metropolitalny), Michał Bruski (Wojewódzki Urząd Pracy), Julia Bednarek (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Łukasz Cieśliński (Pracownia Pozarządowa), Tomek Smorgowicz (Fundacja Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA), Mirosław Grewiński (Uczelnia Korczaka).
Całość wydarzenia poprowadził Robert Silski.
W związku z niezwykle aktywnym i ciągłym rozwojem sektora społecznego, wszystkie poruszane na Konferencji zagadnienia to aktualne zagrożenia, z którymi zmagają się nie tylko pracownicy organizacji pozarządowych, ale również m.in. partnerzy, wolontariusze, współdziałacze oraz odbiorcy. Zwiększanie świadomości i podjęcie dialogu to zdecydowany krok ku wypracowaniu korzystnej i osiągalnej formy przeciwdziałania niepewnościom zatrudnienia w 3. sektorze. “Nie ma stabilności zatrudnienia w organizacjach pozarządowych, bez stabilnych i silnych organizacji pozarządowych.”
Całość relacji z Konferencji dostępna na: https://fb.watch/jqxjyVoDCU/
Relacja fotograficzna: tutaj
fot. Tomasz Keler /CIO Słupsk
fot. Przemysław Dorotyn