W Polsce zarejestrowanych jest około 140 tysięcy organizacji pozarządowych. Gdyby potraktować organizacje pozarządowe, jako jednego pracodawcę, to wyprzedziłby on wszystkich największych pracodawców w polskiej gospodarce narodowej. Zatrudnienie w jego ramach znalazłoby o 110,4 tys. osób więcej (o 60,9%) niż u największego pracodawcy w Polsce.
Organizacje pozarządowe stały się partnerem dla państwa, samorządów terytorialnych i przedsiębiorców w zakresie zaspokajania potrzeb społecznych (co stanowi wyraz konstytucyjnej zasady pomocniczości). Organizacje uzupełniają działania publiczne oraz rynkowe. Działają tam, gdzie państwo, samorządy lub rynek nie mogą, bądź nie chcą działać. Mocno uwidoczniły to ostatnie wielkie kryzysy polityczno-społeczne – pandemia oraz wojna w Ukrainie.
Organy państwa mają konstytucyjny obowiązek zapewniania obywatelom i obywatelkom możliwości tworzenia i działania zrzeszeń oraz fundacji. Rolą państwa jest również zapewnienie warunków prawnych dla ich funkcjonowania.
Mając na uwadze powyższe, w trosce o rozwój sektora organizacji pozarządowych w Polsce, widząc istotne bariery prawne w jego funkcjonowaniu, chcąc stworzyć ramy do rzeczywistej współpracy z administracją publiczną, opartej na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności, a zarazem chcąc zapewnić jego niezależność, współnie z Pomorską Radą Organizacji Pozarządowych wypracowaliśmy postulaty wyborcze na wybory parlamentarne (załączony plik).
Zachęcamy do dyskusji z kandydatami na temat tego, jak partia, którą reprezentuje widzi 3.sektor.