24 marca, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, odbyły się konsultacje społeczne dotyczące programu rozwoju Strategii Rozwoju Gdańska 2030.
Założenia pełnej strategii realizowane mają być poprzez cztery programy rozwoju: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto, które – podobnie jak sama strategia – mają powstawać przy udziale mieszkańców w trakcie cyklu konsultacji społecznych.
Na warsztatach 24 marca, zaprojektowanych przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia, zastanawioano się jaka powinna być edukacja, jak rozwijać usługi społeczne i aktywność obywatelską, jak zapewnić równe szanse (także w dostępie do mieszkań) i zdrowie społeczności Gdańska. Opiekunem tematu Wspólnego Miasta została Monika Chabior, wiceprezydent Miasta Gdańsk.
Dyskusja toczyła się przy sześciu stolikach tematycznych (Aktywność obywatelska, Zdrowie i sport, Edukacja, Usługi społeczne, Solidarność i równe szanse, Mieszkania komunalne i społeczne) pod opieką moderatorów, którzy notowali wypowiedzi uczestników warsztatów. Można było również samemu spisać swój pomysł / ideę / uwagę na jednej z przygotowanych fiszek i zostawić je moderatorowi. Praca trwała godzinę, przy czym po upływie pół godziny można było zmienić stolik i wypowiedzieć się na jeszcze jeden temat (nie był to obowiązek).
Uczestniczyliśmy w spotkaniu udzielając się w pracy przy temacie aktywności obywatelskiej. Głowne wnioski z pracy warsztaowej w tym temacie to:
Dodatkowo wskazaliśmy na potrzebę realizacji projektów miedzysektorowych w mieście, więcej przestrzeni dla wymiany doświadczeń między sektorami i pomoc w utrzymaniu miejsc prężnie działających na rzecz mieszkańców miasta w dzielnichach, takich jak pałac w którym rezyduje Fundacja RC – jak się okazało niedawno – jeszcze tylko przez chwilę.