31 stycznia 2023 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się VII posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji 2021-2024. W posiedzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w KPRM, Wiceprzewodniczący Kds. PP, przedstawiciel KPRM w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Piotr Mazurek.
Posiedzenie, które prowadzili Współprzewodniczący Rady Szymon Dziubicki oraz Wojciech Kaczmarczyk rozpoczęło się od debaty dotyczącej „Kondycji zatrudnienia w trzecim sektorze”. Poza członkami Rady w dyskusji wzięli udział zaproszeni goście, m.in. z GUS, NSZZ „Solidarność”, przedstawiciel samorządu KWRiST oraz przedstawiciele Związków Stowarzyszeń KIPR, WRZOS, OFOP. Na zaproszenie Współprzewodniczących w posiedzeniu wzięła udział Marta Dietrich, koordynatorka projektu, która zaprezentowała wnioski i rekomendacje zebrane po przeprowadzeniu badań stabilności zatrudnienia w woj. pomorskim w 2022 roku.
Członkowie Rady zgodzili się co do tego, że temat kondycji zatrudnienia w trzecim sektorze warto zbadać na poziomie krajowym i powierzono ten temat do zbadania grupom zadaniowym. W trakcie dyskusji trwającej kilka godzin, padło wiele wątpliwości dotyczących przestrzegania prawa w aspekcie zatrudniania pracowników przez organizacje pozarządowe. Zastanawiano się jak organizacje radzą sobie z przepisami prawa pracy w różnych okolicznościach np. przy zatrudnianiu na umowę o pracę osoby, która w trakcie trwania projektu zachodzi w ciążę. Z czego finansuje się jej zwolnienie lekarskie i jak w tym samym czasie zabezpiecza się (także finansowo) działania prowadzone w projekcie. Obecny na posiedzeniu Wojciech Kaczmarczyk, sprawdził pod tym względem regulamin konkursów NIWu i padła publiczna deklaracja, że koszty zwolnienia takiego pracownika są kosztami kwalifikowanymi, które zawsze będą przez NIW w sprawozdaniach z projektów uznawane.